میمند
دروازه بهشت

تاریخچه آموزش و پرورش میمندفارس


در ميان كوههاي سر به فلك كشيده ي پادنا ، سپيدار و خرمن كوه منطقه اي سرسبز و خوش آب و هوا در100 كيلو متري جنوب شيراز با ارتفاع 1545 متر از سطح دريا همچون نگيني مي درخشد.

شهر ميمند، آري شهر ميمند با قدمتي به بلنداي تاريخ ايران زمين به دليل تاريخ تفرجگاه هخامنشيان و ساسانيان شهري پر رونق با آثار باستاني فراوان همچون مرقد مطهر امامزاده اسماعيل نوه امام جعفر صادق(ع) ، امام زاده سيد حسين فرزند امام زين العابدين (ع)، مسجد جامع و منزل مرحوم حاج محمد امين در روزگاران قديم كه هنوز ابزار حمل و نقل ماشيني رايج نبوده و كار حمل و نقل     به وسيله چهارپايان انجام مي گرفت و براي عبور كاروان ها تفاوتي نداشت كه از راههاي پر پيچ و خم كوهستاني عبور كنند يا از اتوبانهاي امروزي قافله ها راههاي ناهموار را به راحتي پيموده تا به مقصدمي رسيدند و ميمند با وجود اينكه در منطقه اي بسته قرار داشت ولي با داشتن راههاي كوهستاني مال رو به مناطق دور و نزديك و وجود كاروانهاي مجهز و قوي و آماده به خدمت  انگيزه اي بود تا تاجران و معامله گران كه افزودن بر تجارت گلاب در معاملات كالاهاي ديگر سهم مهمي داشته باشند و همچنين تجار ساير بلاد براي تجارت به اين شهر سفر مي كردند و محصولات تجاري ميمند بوسيله همان كاروان ها به شيراز ، بوشهر و حتي به هندوستان ، كلكته و بمبئي ارسال مي شد و دليل دوم سكونت تاجران و معامله گران ساير شهرها در اين منطقه مي باشد.

جهانگرداني همچون ابن بلخي اين بطوطه ، ابن خلدون و حتي اُوژن فلاندن فرانسوي كم و بيش از ديار ميمند سخن به میان آورده و از عطر گلاب آن سخن ها گفته اند.  

-------------------------------------------------------------------------

مدارس اوليه به سبك جديد

تا قبل از سال 1300 آموزش در ميمند به وسيله مكتب خانه ها انجام مي گرفته است سابقه آموزشي رسمي ميمند به سال 1305          برمي گردد كه مهر آن زير نامه ها مشاهده مي شود از اين سال به بعد.

افرادي مانند:

1-ميرزا حسين نامجو       2- محمدرضا زريني معروف به جناب 3-  ناصر معروفي    4- حكيم الهي  5-  خواجه محمد زريني

 در مدارس رسمي مشغول به خدمت شده  و حقوق خود را از مركز(به صورت دولتي) دريافت مي نموده اند. در سال 1325 با ورود آقاي محمد زريني و قبول مسئوليت در آموزشگاهها، به امرگسترش مدارس پرداخته شده و افرادي همچون مهدي دشتي ، احمد لايق و آقايان حمزوي و آموزگار حقيقي در ميمند مشغول به خدمت گرديدند.

  در سال 1325 مدرسه دخترانه اي به نام دبستان پوراندخت تأسيس و اولين آموزگار زن  به نام شوكت الزمان فيلي وارد ميمند شده كه مسئوليت آموزشگاه را  با عنوان «خانم مدير» عهده دار  مي گرديده. با تلاش خواجه محمد زريني در سال 1332 دبيرستان احمدي ميمند شروع به كار نموده و آموزش و پرورش ميمند به نمايندگي تبديل و آقاي مهدي دشتي مسئوليت نمايندگي را عهده دار  مي شود. اين امر تا سال 1376 و مستقل شدن ميمند ادامه داشته و نمايندگان آموزش و پرورش به ترتيب ذيل قبول مسئوليت         نموده اند:

1- آقاي مهدي دشتي                                                       10- آقاي حسين كارگزار فرد

2- آقاي محمد زريني                                                       11- آقاي محمدعلي قاسم زاده

3- آقاي حشمت سليماني                                                 12  - آقاي محمد علي مظفري

4- آقاي حسن اعتمادفرد                                                 13- آقاي جواد زريني

5- آقاي صادقي                                                            

6-آقاي علي ارگاسي

7- آقاي اصغر ممتازي

8- آقاي محمود قاسمي

9- آقاي قدرت اله نجفي

    در سال 1376 نمايندگي آموزش و پرورش ميمند مستقل و تبديل به اداره آموزش و پرورش گرديد.

, و افراد ذيل به ترتيب مسئوليت اداره را عهده دار گرديدند.

1- آقاي علي يار عشاير منفرد

2- آقاي وحيدرضا نظام الملكي

3- آقاي عليرضا ثابتي

كه هر كدام از اين عزيزان در حد توان تلاش شاياني را براي ساخت تجهيز مدارس و پيشبرد اهداف آموزش و پروش اين بخش  نموده اند.

در حال حاضر آموزش و پرورش بخش ميمند داراي 50 مدرسه ابتدايي، 1 مركز استثنايي، 17 مدرسه راهنمايي، 11 دبيرستان        مي باشد. 4 هنرستان مركز آموزش از راه دور و 2 مركز بزرگسالان، با حدود 4000 دانش آموز مشغول فعاليت مي باشد. كه به انجام فعاليت آموزشي و پرورشي مشغول مي باشند.

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط امید حدائق در ساعت 0:43 AM |